علت و درمان درد شانه

شانه درد,مفصل شانه,ضرب دیدگی

سلامت خانواده ,علت و درمان درد شانه ،شانه درد جزو مشکلاتی است که گاهی به دلیل ورزش نامناسب، زمین خوردن، کشیده شدن بازو و غیره به سراغ آدم می آید. در این صورت دلیل آن کاملا مشخص است و بعد از چند روز که ضرب دیدگی بهبود پیدا کند، درد نیز از بین می رود. اما در برخی موارد شانه بدون دلیل مشخصی درد می کند. در این صورت لازم است که ابتدا علت و منشا درد مشخص شده و سپس با آن مقابله شود. در این مطلب شما را با روش های بهبود درد شانه آشنا می کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

منشا و علت درد را مشخص کنید

مفصل شانه همیشه در حال حرکت است و به همین دلیل نیز بسیار حساس می باشد.بر خلاف مفصل ران که بین باسن و ران وجود دارد و محکم است، شانه به وسیله ی تمام عضلات، تاندون هاو لیگمان ها حمایت می شود و با گذشت زمان که این اعضا فرسوده می شوند، شانه نیز به مرور آسیب پذیر شده و خیلی زود درد می گیرد.

به این ترتیب که شانه نسبت به حرکات تکراری ناشی از کارهای روزمره یا حرکات ورزشی آسیب پذیرتر می شود.

البته اگرچه در 90 درصد موارد، شانه درد به علت حرکات روزمره بروز می کند، اما در موارد جدی تر نباید از وجود بیماری های التهابی و یا حتی وجود تومورهای استخوانی غافل شد.

گاهی وقت ها خوابیدن به پهلو نیز باعث بروزشانه درد می شود. اما بهتر است هر نوع شانه دردی در صورت رفع نشدن آن، مورد بررسی قرار بگیرد.

اگر با انجام هر حرکتی درد بیشتری در شانه تان احساس می کنید، آن را متوقف کرده و تکرار نکنید

باید مشخص شود که این درد از مفصل شانه ناشی می شود و یا منشا آن از گردن است.

در هر صورت بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کرده و با انجام آزمایش های لازم و عکسبرداری و در صورت لزوم ام آر آی و غیره، علت اصلی درد شانه مشخص شده و اقدامات درمانی لازم انجام بگیرد.
             
3 قانون طلایی
                
1- حرکات دردناک را متوقف کنید

درد در هر قسمتی از بدن یک زنگ خطر است و باید بیشتر به آن توجه داشت. این درد هشدار دهنده و حتی خطرناک است و باید مراقبت بیشتری از منطقه ی دردناک کرد.

اگر با انجام هر حرکتی درد بیشتری در شانه تان احساس می کنید، آن را متوقف کرده و تکرار نکنید.

شانه درد,مفصل شانه,ضرب دیدگی
کاهش درد شانه

2- منطقه ی دردناک را خنک کنید تا التهاب کمتر شود

اگر نسبت به سرما حساسیت زیادی دارید، یک حوله ی خنک و یا یک کیسه یخ را روی شانه بگذارید.

همچنین می توانید یک بسته نخود فرنگی را از داخل فریزرتان در آورده و روی شانه بگذارید به طوری که شکل شانه را به خود بگیرد.

برای جلوگیری از احساس سرمای زیاد یا سوزش پوست، یک پارچه یا حوله روی شانه بگذارید و سپس کیسه ی حاوی یخ یا نخودفرنگی یخ زده را روی آن بگذارید. این کار را به مدت 15 دقیقه ادامه دهید.

3- پماد یا ژل ضدالتهاب بزنید

از پمادها یا ژل های ضدالتهاب و ضددرد موجود در داروخانه ها استفاده کنید. کمی از این پماد را به شانه زده و بدون ماساژ دادن، آن را روی پوست مناطق دردناک بمالید.

سه حرکت برای نرم کردن مفصل شانه

1- شانه را به آرامی و تا آنجایی که درد شروع می شود بالا بیاورید و سپس به حالت اول برگردانید. نباید به شانه فشار زیاد واردی کنید.

2- بازو را با حرکات چرخشی آرام حرکت دهید تا شانه نرم شود. این حرکت را چند مرتبه در طول روز انجام دهید.

3- دست را پشت گردن و انتهای ستون فقرات گذاشته و شانه را با حرکت دورانی بچرخانید. این کار را به آرامی انجام دهید و دامنه ی حرکت دورانی را بیشتر نکنید.

منبع : .tebyan.net
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه