شادی درونی چیست؟

شادی درونی چیست؟
شادی درونی,شادی یعنی چه,بنای شادمانی

سلامت روان,شادی درونی چیست،همه ماخواهان برخورداری از شادی و نشاط بیشتر در زندگی هستیم‌ ولی بعضی اوقات واقعا نمی‌دانیم چطور می‌توانیم این شادی را تجربه کنیم؛ مخصوصا در شرایطی که احساس می‌کنیم مشکلات گوناگون ما را احاطه کرده است.

خنده

حتی بعضی از افراد عقیده دارند که شاد بودن کار سختی به‌نظر می‌رسد. ظاهرا آنهایی که منتظرند تا شرایط مناسب حالشان شود و بعد بروند دنبالشادی، هیچ وقت شادی واقعی را تجربه نکرده‌اند. به علاوه شادی‌های بیرونی این ویژگی را دارند که با تغییر شرایط تغییر می‌کنند و نمی‌توان به پایدار ماندن آنها دل بست. بنابراین باید به فکر شادمانی ناب و اصیلی بود که هم مانا‌تر باشد و هم عمیق تر. شاید برای اینکه بتوانیم چنین حسی را تجربه کنیم باید تعریف شادی را در ذهنمان مرور کنیم؛ ببینیم چه چیزهایی ما را شاد یا غمگین می‌کند؛آیا شادی ما بابودن در جایی، نزد کسی یا با داشتن چیز خاصی معنا پیدا می‌کند؟در این صورت شاید بهتر باشد خودمان را محدود به این موقعیت‌ها نکنیم و یاد بگیریم شاد بودن واقعی نیازی به شرایط بیرونی ندارد بلکه باید شرایط خود را برای دریافت آن تغییر بدهیم. حال اینکه چطور می‌توان به چنین توانایی برای شادمانی بیشتر مجهز شد سوالی است که برای بسیاری از ما بی‌پاسخ مانده است. ما در این خصوص با دکتر سیما فردوسی، روان‌شناس بالینی و استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت‌وگو کرده‌ایم‌.

شادی یعنی چه؟

معمولا وقتی ما از شادی و شادکامی صحبت می‌کنیم فکر می‌کنیم باید بیشتر به عوامل بیرونی توجه کنیم و برای علت شادی خود دلیل ملموسی داشته باشیم. بسیاری از ما فکر می‌کنیم زمانی می‌توانیم شاد باشیم و از زندگی خود لذت ببریم که مشکلی نداشته باشیم‌ و این مشکلات هم باید در بیرون از وجود ما حل شوند. منظور از عامل بیرونی، بیرون از وجود خود فرد است؛ درحالی‌که اگر ما به عوامل بیرونی توجه کنیم شادی‌های بیرونی معمولا شادی‌های کوتاه‌مدتی هستند مثلا اگر چیزی را که می‌خواهیم به‌دست بیاوریم فقط تا مدت بسیار محدود خوشحال می‌شویم.

شادی درونی چیست؟

هنگامی که انسان به صفات و ویژگی‌های خوب و مثبت آراسته باشد، این صفات خوب و این ویژگی‌های رفتاری، احساس رضایت به او می‌دهد. در واقع خصوصیات خوب، افراد را به‌گونه‌ای می‌سازد که از پاداش‌های بیرونی برای احساس خوشحالی بی‌نیاز می‌شوند؛ اینکه شخصی حسود نیست، بخیل نیست و برای کسی بد نمی‌خواهد، جای امیدواری و خوشحالی است. همچنین اگرقدر چیزهایی را که دارد بداند همین قدردان بودن حس خوبی به او می‌دهد که می‌تواند شادمانی را درون وجود خود احساس کند. در واقع افراد خودشان باید یکسری ویژگی‌ها را داشته باشند تا بتوانند آسوده و راحت زندگی کنند و به‌دنبال آن نشاط بیشتری را تجربه کنند.

فراموش نکنیم خود ما ابتدا باید آنچه را که می‌خواهیم به فرزندانمان آموزش بدهیم، داراباشیم. یعنی باید قدر چیزهایی را که داریم بدانیم و به‌خاطر داشتنش شکرگزار باشیم و بتوانیم از آنها بهره ببریم. ولی واقعا چند درصد از ما چنین توانایی داریم؟

ساخت بنای شادمانی از کودکی

شاد بودن و شادمانه زیستن هنری است که ما باید آن را از زمان کودکی به فرزندان‌مان آموزش بدهیم. خیلی چیزها درباره شاد بودن و بعضی ویژگی‌های مرتبط با آن را باید برایشان تعریف کنیم. یا از آنها بخواهیم خیلی کارها را دراین باره انجام دهند تا ملکه ذهن‌شان شده و در وجودشان نهادینه شود. در واقع بچه‌ها به 2 روش آموزش می‌بینند؛ یک روش اینکه به‌طور مستقیم و با کلام برای آنها بسیاری از چیزها را بگوییم و کاملا توضیح دهیم و نمونه‌هایی رابرایشان بیاوریم و دیگری آموزش غیرمستقیم؛ یعنی کودک با توجه به رفتار اطرافیان و الگوهایی که در اطراف خود می‌بیند، مانند پدر و مادر که بیشترین تأثیر را بر او دارند یاد می‌گیردکه چگونه رفتار کند.

فراموش نکنیم خود ما ابتدا باید آنچه را که می‌خواهیم به فرزندانمان آموزش بدهیم، داراباشیم. یعنی باید قدر چیزهایی را که داریم بدانیم و به‌خاطر داشتنش شکرگزار باشیم و بتوانیم از آنها بهره ببریم. ولی واقعا چند درصد از ما چنین توانایی داریم؟ بعضی ‌از ما نه خودمان می‌توانیم از زندگی و آنچه داریم راضی باشیم و نه آن را به کودکان‌مان آموزش می‌دهیم زیرا اغلب می‌خواهیم خیلی بیشتر از چیزی که اکنون هستیم باشیم. با توجه به اینکه در بسیاری از مواقع شادی‌هایمان بیرونی و وابسته به شرایط اطراف است همیشه از چیزهایی که نداریم گله‌مند ‌و ناراحتیم.

 تمرین شادی دارید؟

برای اینکه بتوانیم صفات خوبی را که منتهی به احساس شادمانی بیشتر می‌شود تجربه کنیم باید تمرین کنیم. یعنی سعی کنیم طوری زندگی کنیم که در هر سنی که هستیم این ویژگی‌های خوب را با تمرین در خودمان ایجاد کنیم. باید سعی کنیم به‌دنبال کسب مهارت‌های مختلف باشیم تا با داشتن اعتماد به نفس‌ و احساس بی‌نیازی نسبت به دیگران احساس شادمانی بیشتری کنیم. ما خیلی از ویژگی‌ها را خودمان کسب کرده‌ایم و در طول زمان آنها را یاد گرفته‌ایم. یعنی مثل خصوصیات ژنتیک نیست که نتوانیم آنها را تغییر بدهیم برای این کارهم هیچ فرمولی به اندازه «رشد درونی» خود فرد موثرنیست. البته نباید فقط روی یک ویژگی تمرکز کنیم. همانگونه که افرادبه‌تدریج مهارت‌های زیادی را می‌آموزند و به رشد بالایی در این زمینه می‌رسند می‌توانند صفات خوب را هم به‌تدریج کسب کنند.

برای اینکه بتوانیم کلید اصلی شادمانی واقعی را بیابیم باید آن را درون خود جست‌وجو کنیم. برای این کار هم باید به‌دنبال کنار گذاشتن ذهنیت‌های غلط باشیم؛ الگوهایی که شادمانی ما را محدود به شرایط بیرونی می‌داند؛ مثلابرای قناعت در مسائل اجتماعی و اقتصادی و اینکه زیاده‌خواه و حریص نباشیم، بایدتغییرات لازم را در خود به وجود آوریم، آن را تمرین کنیم و به رشد لازم برسیم. به علاوه مهارت‌های خودرا در هر زمینه‌ای که به آن علاقه داریم بالا ببریم. کسب مهارت در هر زمینه‌ای که ابعاد مختلف وجودی فرد را بیشتر نشان دهد می‌تواند به رشد بیشتر او هم کمک کند. فراموش نکنیم افرادی که رشد بیشتری دارند دنیای خود را محدود به شادی‌های بیرونی نمی‌کنندو چون از درون پرهستند، آن قدر توانمندی در زمینه‌های مختلف دارند که قانع و بی‌نیازشده‌اند، آنها چشم و هم‌چشمی نمی‌کنند، با دیگران مسابقه داشتن مال و ثروت بیشتر نمی‌دهند و به‌خاطر بیشتر داشتن دیگران ناراحت نمی‌شوند و خود را پایین‌تر نمی‌دانند.

منبع : tebyan.net
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه